فروش ویژه آنتی ویروس نود 32 اورجینال نسخه اصلی با قیمت کاملا استثناییتفاوت بیمه های اختیاری ، اجباری و کارگری و بیمه سلامت

بسیاری از دوستان در سایت ایمیل زده اند و پیرامون بیمه سوال پرسیده اند که کدام نوع بیمه بهتر است و یا تفاوتهای این بیمه ها در چیست ؟ بطور کلی اکثریت مشاغل یا افراد تحت پوشش بیمه های تامین اجتماعی و با عناوینی چون ” اجباری ” و یا ” اختیاری ” و همچنین اخیراً بیمه های کارگری قرار گرفته اند که با توجه به تفاوت این بیمه ها میزان پرداخت حق بیمه افراد نیز متفاوت است . بطور مثال افرادی که بیمه اجباری میپردازند افرادی هستند که تحت عنوان یک کارگاه و زیر نظر کارفرما با بیمه طرف حساب هستند و کارفرما باید به تعداد افرادی که به بیمه معرفی کرده و توسط بیمه مورد بازرسی قرار گرفته اند حق بیمه آنها را بپردازد . در طرف دیگر بیمه های اختیاری بیمه هایی هستند که شخص در آن بصورت انفرادی بیمه خویش را میپردازد فارغ از اینکه شاغل باشد و یا در کارگاهی مشغول بکار باشد  و معمولا نقص این نوع بیمه به بیمه های اجباری این است که بیمه های اجباری علیرغم اینکه از بیمه های اختیاری گران تر هستند اما مزایایی چون بیمه بیکاری دارند که بعنوان مثال شخصی که بیمه اجباری دارد اگر بهر دلیلی بیکار شود بیمه بیکاری میگیرد و تا زمانی که بیمه بیکاری میگیرد برایش بصورت خودکار بیمه نیز رد می شود، همچنین این نوع بیمه یعنی اجباری بنوعی سابقه کار هم محسوب می شود چون بازرسان تامین اجتماعی هر چند وقت یکبار برای بازرسی به محل کار شخص می آیند و برایش حضور و غیاب رد میکنند .

o

 از آنجاییکه فرد در بیمه اختیاری کارفرما ندارد بنابراین مزایای قانون کار به آنها تعلق نمی گیرد به طور مثال بیمه اختیاری مشمول بیمه بیکاری نمی‌شود به همین دلیل از بحث غرامت دستمزد ایام بیکاری نیز بهره‌مند نمی‌شوند.بسیاری از افراد به دلایل مختلف نمی توانند بیمه اجباری را ادامه دهند و برای اینکه سوابق این افراد بدون استفاده باقی نماند بنابراین می توانند از بیمه اختیاری و مشاغل آزاد استفاده کنند.
هیچ محدودیتی در دفعات بیمه اختیاری وجود ندارد و افراد می توانند بدون هیچ محدودیتی از لحاظ دفعات، در صورت عدم ادامه بیمه اجباری مبادرت به بیمه اختیاری کنند.البته در بیمه اختیاری از نظر سنی محدودیت وجود دارد به طوریکه افراد باید دارای حداقل یک ماه سابقه بیمه بوده و زیر ۵۰ سال سن داشته باشند، همچنین زنان خانه دار بالای ۴۵ سال نمی توانند بیمه اختیاری شوند.از آنجاییکه فرد در بیمه اختیاری کارفرما ندارد بنابراین مزایای قانون کار به آنها تعلق نمی گیرد به طور مثال بیمه اختیاری مشمول بیمه بیکاری نمی‌شود به همین دلیل از بحث غرامت دستمزد ایام بیکاری نیز بهره‌مند نمی‌شوند. بیمه اختیاری بیشتر مزایای بیمه‌های اجباری مانند بازنشستگی، از کارافتادگی، درمان و… را شامل می‌شود.نرخ بیمه اختیاری و مشاغل آزاد از بیمه اجباری کمتر است.سه نرخ حق بیمه در بیمه های اختیاری و بیمه زنان خانه دار وجود دارد؛ ۱۲ ،۱۴ و ۱۶ درصد که در هریک از این پرداخت ها دولت دو درصد حق بیمه پرداخت می کند در حالیکه ۳۰ درصد حق بیمه شامل بیمه های اجباری می شود.

در مقابل این نوع بیمه ها بیمه های کارگری هستند که اخیرا باب شده اند و هر کس میتواند با ثبت نام در سامانه آزمونهای ادواری صنعت ساختمان در این آزمون ها ثبت نام کرده و سپس با گذراندن دو آزمون کتبی و عملی که در مجموع فرمالیته هستند خودش را صاحب کارت مهارت کند و از آن طریق صاحب بیمه کارگری شود . بیمه ای که عملا شخص در آن ماهیانه ۵۰ الی ۶۰ هزارتومان بابت حق بیمه پرداخت میکند اما مجموع بیمه قابل اتکا یا بدردبخوری نیست چرا که دارندگان این نوع بیمه در پایان دوره پرداخت بیمه و یا بعبارتی بازنشستگی بر اساس میانگین همین معیار پرداخت مستمری دریافت میکنند و مسلما وقتی شخصی بابت هر ماه بیمه اجباری ۲۵۰ هزار تومان و شخصی ۶۰ هزار تومان حق بیمه میپردازند مستمری های متفاوتی هم دارند کما اینکه هستند افرادی که برای دریافت فیش حقوقی شان به کافی نت مراجعه میکنند که برخی ۲۰۰ هزار تومان و برخی ۲ میلیون تومان بابت مستمری دریافت میکنند و این بخاطر حق بیمه متفاوتی است که قبلا پرداخت کرده اند .

و اما بیمه سلامت ، این بیمه صرفا بیمه ارائه دهنده خدمات درمانی است . به بیان ساده تر بیمه سلامت فقط دفترچه خدمات درمانی دارد و برخلاف اشتباه برخی از افراد این نوع بیمه سابقه بیمه ای برای شخص ایجاد نمیکند . امیدواریم مطالب بالا گوشه ای از ابهامات دوستان و سوالات پرسیده شده را برطرف کرده باشد و اگر در انتها سوالی هست میتوانید در همین قسمت آن را مطرح نمایید تا پاسخ بگیرید .

مدیر سایت

مدیر سایت

کافی نت ولیعصر کرج با بیش از ۱۰ سال سابقه و ۲۰ سال تجربه در زمینه کامپیوتر و اینترنت

More Posts

۶ دیدگاه برای این نوشته

 1. منصور خالقی گفت:

  باسلام از راهنمایی عالی عالی شما ممنونم سالم سربلند باشید

 2. ماهان گفت:

  سپاسگزارم
  مطلب مفید و خوبی بود

 3. اسما گفت:

  بسیار ممنون از مطالب مفیدتون.

 4. رضا میرزایی گفت:

  سلام من هر ماه ۳۰۰ هزارتومان بیمه پرداخت میکنم ۱۰سال پرداخت کنم هرماه مستمری چقدر میشه منمون

 5. محمد گفت:

  سلام،
  من به اختیار خودم از کارم استفا دادم و فعلا قصد ادامه کار رو ندارم. بنابر بیشنهاد کارفرمای قبلی همچنان بیمه برام رد میشود. میخواستم بدونم بیمه اجباری بهتره یا اینکه بیمه اختیاری؟

فرستادن دیدگاه