فروش ویژه آنتی ویروس نود 32 اورجینال نسخه اصلی با قیمت کاملا استثناییانتخاب رشته مجازی تنها ابزار برای انتخاب رشته صحیح !!!

استاد دانشگاه فردوسی گفت: انتخاب رشته مجازی، به‌ عنوان ابزار کمکی به مشاوران انتخاب رشته، برای انتخاب رشته صحیح کمک می‌کند.به گزارش کافی نت ولیعصر کرج و به نقل از ایسنا،- منطقه خراسان، راضیه حافظ در همایش «انتخاب رشته ویژه داوطلبین کنکور سال ۹۴» که به میزبانی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: انتخاب رشته باید با کمک مشاوران انجام گیرد و توسط انتخاب رشته مجازی چک شود تا مشخص شود داوطلب شانس قبولی در چه رشته‌هایی را داراست، پس از آن داوطلب وارد انتخاب رشته اصلی شود.

entekhab-reshte0

وی ادامه داد: انتخاب رشته صحیح شامل انتخاب رشته بر اساس رتبه و شهر است که به عنوان مثال، در این انتخاب رشته، رشته شهرهایی که امکان رفتن به آن شهرها وجود دارد مشخص شده و سپس بر این اساس، رشته‌ها اولویت‌بندی ‌می‌شوند که در خصوص شهر نیز همانند مورد قبل، هر شهری که رشته موردنظر را دارا است، انتخاب می‌شود، ترتیب رعایت شده و مرحله مقایسه آغاز می‌شود .حافظ خاطرنشان کرد: پروسه انتخاب رشته به‌گونه‌ای مناسب و مطلوب باید طی شود، چرا که قرار است این انتخاب در کنار همه کسانی که در کنکور مجاز به انتخاب رشته هستند انجام گیرد، اما گاهی اوقات برخی افراد فرصت انتخاب رشته صحیح را از دست می‌دهند که یکی از دلایل آن می‌تواند وجود استرس باشد.این استاد دانشکده علوم تربیتی و روان‍شناسی گفت: در انتخاب رشته صحیح و مناسب باید رشته‌ها به صورت “بسیار خوش‌بینانه”، “خوش‌بینانه”، “منطقی”، “کف” و “بدبینانه” درنظر گرفته شوند.

حافظ در ارتباط با رتبه و تراز موجود در کارنامه نتایج کنکور گفت : تراز، همسان کردن نمرات، با توجه به ضریب دروس در یک سطح برابر است.بر این اساس گفته می‌شود کسانی که نمره مشابه را کسب می‌کنند رتبه‌ برابر به آن‌ها تعلق می‌گیرد.وی عنوان کرد: به عنوان مثال، اگر فردی رتبه ۱۰۰ را کسب کرده به این معنا نیست که ۹۹ نفر، قبل از آن فرد قرار دارند، چرا که ممکن است تعداد داوطلبان متفاوتی قبل از فرد وجود داشته باشند.این استاد دانشکده علوم تربیتی و روان‍شناسی در ارتباط با دانشگاه‌های کم‌تقاضا اظهار کرد: به عنوان مثال استان سیستان و بلوچستان دارای دانشگاه‌های قوی است اما کشش نسبت به این گروه دانشگاه‌ها کم است و آنها جزو دانشگاه‌های کم تقاضا هستند، بنابراین به داوطلبان توصیه می‌شود اگر تمایل دارند در رشته مورد علاقه خود قبول شوند بر روی شهرهایی که رشته‌های خوبی را دارا هستند و جزو شهرهای درجه دوم یعنی مرکز استان نیستند تمرکز کنند.

حافظ اضافه کرد: شهرهای کم‌تقاضا شهرهایی هستد که لب مرز، بسیار گرم و یا سرد بوده و نیز دارای یک مسئله خاص استراتژیک هستند.مثلا استان سیستان و بلوچستان با خراسان هم‌قطب بوده و این ویژگی‌ها را نیز دارا است.این استاد دانشکده علوم تربیتی و روان‍شناسی اظهار کرد: وزارت علوم عقیده دارد داوطلبانی که در شهرهای بزرگ و با امکانات بسیار زیاد به تحصیل می‌پردازند با دانش‌آموزانی که در نقاط دوردست بدون امکانات درس می‌خوانند برابر نبوده، بنابراین سهمیه‌بندی داوطلبان در سه منطقه ، ۱، ۲و ۳ اعمال می‌شود.وی اظهار کرد: در خصوص دانشگاه فرهنگیان، باید مطمئن بود که در صورت قبولی در رشته‌های نیمه‌متمرکز، در آن رشته ادامه تحصیل داده می‌شود. در خصوص رشته‌های نیمه متمرکز شکست رتبه نیز وجود دارد، به این معنا که به عنوان مثال ممکن است فردی با رتبه ۱۰۰۰ قبول و فردی دیگر با رتبه ۷۰۰ قبول نشود که این موضوع به دلیل وجود همان شرایط خاص از قبیل مصاحبه است، اما می‌توان گفت که با انتخاب یک رشته نیمه متمرکز شانس قبولی داوطلبان افزایش می‌یابد.

وی در ارتباط با انتخاب رشته براساس سوابق تحصیلی نیز افزود: این انتخاب رشته بدون در نظر گرفتن رتبه انجام می‌شود و با سوابق تحصیلی موجود، امکان ورود به دانشگاه را فراهم می‌کند و رشته‌هایی را شامل می‌شود که ظرفیت‌شان تکمیل نشده است. البته بیش‌تر این رشته ‌ها در مقطع کاردانی هستند.حافظ در بخشی دیگر از سخنان خود به داوطلبان توصیه کرد: با توجه به استعداد، توانایی، پایه علمی، علاقه و شناخت تصمیم‌گیری کنید، چرا که ممکن است در آینده امکان تغییر رشته و یا انتقال وجود نداشته باشد. همچنین رشته‌ها را بر حسب علاقه اولویت‎بندی کنید، به‌طوری که هر انتخابی که انجام می‌دهید بر انتخاب‌های پایین‌تر برتری داشته باشد و نیز در ثبت و وارد کردن کدها دقت کافی داشته باشید و قبل از تایید حتما کنترل کنید.

این استاد دانشکده علوم تربیتی و روان‍شناسی اظهار کرد: اگر داوطلب قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارد به امکان ادامه تحصیل در رشته انتخابی توجه و تحقیق کند. همچنین بیش‌ترین انتخاب‌ها را به رشته‌های استانی، ناحیه‌ای و قطبی اختصاص دهد و از مشورت با مشاور آگاه غافل نشود.حافظ تصریح کرد: اگر داوطلب به دلیل ترس یا از دست دادن انگیزه در سال بعد و یا نداشتن حوصله برای مطالعه مجدد دروس و یا به هر دلیل دیگر با یک رتبه بد مجبور به انتخاب رشته است، احساس ناامیدی نکند و با این فکر که امیدی نیست، دست به انتخاب نزند و با خود کنار بیاید و بپذیرد که زمان را نمی‌توان به عقب برگرداند و خودسرزش‌گری نکند.وی عنوان کرد: فرد برای انتخاب رشته باید برای تحقیق سراغ افراد موفق و با تجربه برود و اگر تصمیم گرفت وارد دانشگاه شود پس از شناخت رشته‌ها و دانشگاه‌ها، رشته‌هایی را انتخاب کند که با توجه به رتبه اکتسابی احتمال موفقیت وی در آینده و بازار کار بیشتر است و اگر به رشته خاصی علاقه دارد اما با توجه به رتبه به آن دست نمی‌یابد، سراغ رشته‌هایی برود که دروس مشترک بیش‌تری را با رشته مورد نظر دارد و در کارشناسی ارشد می‌تواند در آن رشته ادامه تحصیل دهد.

مدیر سایت

مدیر سایت

کافی نت ولیعصر کرج با بیش از ۱۰ سال سابقه و ۲۰ سال تجربه در زمینه کامپیوتر و اینترنت

More Posts

۲ دیدگاه برای این نوشته

 1. محممدرضا عظیمی گفت:

  سلام،
  فقط «جو» داشته باشه!
  داوطلبان فقط به دنبال علاقه و توانایی خود باشید و البته بازار کار را نیز در نظر بگیرید (داشتن یا نداشتن پارتی هم مهم است!)
  ای کاش من هم می توانستم یک دفتر اطراف میدان ولی عصر تهران اجاره می کردم، مبل می چیدم و کولر گازی و کراوات می زدم و… بعد از این بنده های خدا نفری سیصد تا برو بالا، می گرفتم.
  حیف که من بخور این نون ها نیستم.

  • آخ گفتی … طرف زورش میاد ۷ هزار تومان هزینه انتخاب رشته به ما بده نمیدونم چطوری تونسته ۴۰۰ هزار تومان هزینه مشاوره بده .. اونم چه مشاوره ای !!! وقتی دارم براش ثبت میکنم مدام تو دلم غصه میخورم که چرا این بنده خداها رو سرکار گذاشتن و مثلا طرف رو با رتبه ۱۵۰ هزار امیدواری دادن که تو روزانه قبول میشی و طرف با رتبه ۱۵۰ هزار که حتی شاید نتونه غیرانتفاعی دوقوزآباد هم قبول بشه برداشته طبق نظر مشاور گلابی کلاهبردار ۱۵۰ تا رشته روزانه ثبت کرده …

فرستادن دیدگاه